Načítání

Zadejte hledaný text

Zahrada

V čem se liší jednotlivé typy zahradních sekaček?

Venku už to chvilkami opravdu připomíná jaro, a tak brzy nastane situace, kdy bude potřeba posekat trávník. V případě, že máte funkční sekačku, tak už můžete jen čekat na tu správnou chvíli – na chvíli, kdy trávník bude dostatečně dlouhý. Pokud však pokukujete po nové sekačce, pak vám následující řádky dnešního článku přijdou určitě vhod.

Koupě nové zahradní sekačky nemusí být tak snadná, jak se na první pohled může zdát. Výběr může ovlivnit celá řada faktorů, zejména pak, když uvážíme, jak široký je v dnešní době výběr. V krátkosti a jednoduchosti by se dalo říci, že sekačku byste měli vybírat podle velikosti zahrady. Toto je však trošičku zavádějící a zjednodušující. Svou roli totiž může hrát i tvar zahrady, druh trávníků. Také snadnost manipulace, respektive uživatelská přívětivost sekačky je velmi důležitá. Ne každý je totiž technický typ. A v neposlední řadě se většina z nás musí dívat i na cenu.

Benzínové a elektrické sekačky

Sekačky v zásadě rozlišujeme podle typu pohonu. Kromě benzínových a elektrických sekaček už se dnes můžeme setkat také s akumulátorovými sekačkami. U těch odpadá nutnost za sebou vláčet kabel. Na druhou stranu se však tyto akumulátory mohou poměrně rychle vybít. Větší zahrady tedy nemusíte zvládnout pokosit na jedno nabití.

Elektrické sekačky jsou oproti těm benzínovým zpravidla levnější. Existují samozřejmě výjimky, které však víceméně potvrzují toto pravidlo. Také jejich hmotnost bývá o poznání nižší. A to nemluvíme o hlučnosti, kvůli benzínové sekačce se občas můžete dostat do sporu se sousedy, protože kosíte v době, kdy oni chtějí odpočívat. Do takového sporu se samozřejmě můžete dostat i v případě, že vlastníte elektrickou sekačku. Občas však může být problém spíše v samotných sousedech. Nepopíratelnou výhodou je rovněž to, že s těmito sekačkami se můžete pouštět do prudších svahů.

Abychom však elektrické sekačky pouze nechválil, tak musíme zmínit i některá jejich úskalí. Kvůli kabelu se s nimi hůř manipuluje než s benzínovými sekačkami. Dále se s nimi dá pracovat pouze tam, kde se nachází přívod elektrické energie. Také mají o poznání nižší výkon, což může být velký problém. Rovněž nebývají vybaveny pojezdem, takže je musíte tlačit.

Další typy sekaček

Zde můžeme zmínit například robotické sekačky, se kterými se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Nějakou tu robotickou sekačku nabízí už většina výrobců. Za nás ovšem platí, že sekání trávníků je mnohdy spíše relax než práce. Navíc se u toho hýbete, čímž děláte něco pro sebe a pro své zdraví. Robotická sekačka vás o velkou část těchto radostí dokáže připravit. Hlavním úskalím těchto sekaček je však to, že dokáží udržovat jen opravdu nízké trávníky. Navíc nejsou zrovna nejlevnější.

Dalším typem jsou strunové sekačky. S těmi se pracuje podobně, jako se v minulosti pracovalo s klasickými kosami. Také tyto sekačky mohou být elektrické nebo benzínové. Potažmo mohou být opatřeny akumulátorem. Slouží k sekání špatně přístupných míst. Takovým místem může být například prudký svah. Po této sekačce však musíte sáhnout i v situaci, kdy vám trávník takzvaně přeroste přes hlavu.

Popsali jsme si vybrané druhy a typy sekaček. Padla zde zmínka o jejich výhodách i nevýhodách. Až dosud jsme se ovšem nezmínili o zahradních traktorech, které jsou vhodné v případě, že máte obrovskou zahradu, která není zas až tak členitá. K posekání menších zahrad a pozemků vám postačí ruční sekačka. Jak zde koneckonců bylo již jednou zmíněno, pro nás je sekání zahrady spíše odpočinkem. Nic se však nemá přehánět, sekání enormně velkých zahrad už by mohla být spíše otrava než zábava.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *