Načítání

Zadejte hledaný text

Zahrada

Proč by na vaší zahradě neměla chybět ptačí budka? A jak byste se o takovou budku měli starat?

Důvodů, proč si pořídit ptačí budku, je hned několik. Předně se jedná o zahradní dekoraci, která do vaší zahrady vnese zase další život. Pokud tedy máte rádi, když je na vaší zahradě živo, pak by tento důvod měl být zcela dostačující. V dnešním článku si však ptačí budky rozebereme trošku více.

K výstavbě hnízda je někdy zapotřebí více, než se na první pohled může zdát

Příroda je velice mocná a neustále nás něčím překvapuje. Někteří lidé by si mohli myslet, že ptačí budky jsou víceméně zbytečné. Vždyť ptákům stačí pouze základní materiál k tomu, aby si dokázali postavit nějaké to hnízdo. V mnoha ohledech mají tito lidé pravdu. Řadě těchto tvorečků opravdu stačí jen základní přírodní materiál. Vždy to však nemusí být tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Někteří ptáci si totiž stavějí hnízda v dutinách stromů. A najít takovou dutinu může být rok od roku těžší a těžší. Vzhledem k tomu, jakým tempem probíhá těžba a obnova lesů, se není čemu divit. A aby toho nebylo málo, tak se k tomu všemu ještě přidal kůrovec, který lesy likviduje doslova po hektarech. To všechno může mít za následek úbytek některých druhů ptáků.

Ptáci mohou chránit vaše rostliny a plodiny

Housenky a další škůdci vám poměrně rychle dokáží zničit vaši práci. Samozřejmě, že i některé druhy ptáků dokáží nadělat pěknou paseku. Řada druhů se ovšem živí právě housenkami a dalšími škůdci, kteří si rádi pochutnávají na vaší úrodě. Tím pádem se starají o to, aby se vám tito škůdci na zahradě nepřemnožili. Ptáčci vám tedy leckdy dokáží oplatit to, že se o ně staráte.

A jak se o takovou ptačí budku vlastně starat?

Není to jen o pořízení a zavěšení budky. Mnohdy se například prodávají takzvané budlíky, které nemají žádnou povrchovou úpravu. A takový budlík by venkovním vlivům příliš dlouho neodolával. Pro ochranu povrchu se může použít například lazura. Popřípadě se dá sáhnout po přírodním oleji.

Také ochrana vletového otvoru může přijít vhod. Někteří práci se totiž chovají jako predátoři. To znamená, že používají svůj zobák k tomu, aby zvětšili prostor budky, načež hnízdo kompletně vyberou a zničí. Řešením může být například zesílená deska.

Na budku rovněž nepřipevňujte bidlo. To by totiž mohlo usnadnit přístup dalším predátorům, například kočkám. Pokud byste budlík s bidlem již pořídili, tak se jej zbavte, třeba tak, že jej z budky odřežete.

Budku byste měli také čistit, samozřejmě až tehdy, když mládí ptáčci opustí hnízdo. Dělá se to z toho důvodu, abychom se zbavili starého hnízda, ve kterém zůstali všemožní paraziti. Z toho důvodu by budka měla jít snadno otevřít.

Za nás je ptačí budka tou nejlepší zahradní dekorací. A myslíme si to z toho důvodu, že na vaši zahradu dokáže vnést další život.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *