Načítání

Zadejte hledaný text

Rekonstrukce a bydlení

Nájem vs. podnájem

Tento článek budeme věnovat tématu, které pro nás asi není úplně typické. Jak už vyplývá ze samotného názvu, podíváme se na rozdíly mezi nájmem a podnájmem. Kdekdo si myslí, že tato slova znamenají prakticky totéž, že se jedná o synonyma. Není tomu ovšem tak! Je potřeba si představit rozdíly mezi těmito dvěma pojmy, abyste v budoucnu náhodou neudělali chybu, které byste později litovali.

Co je to nájem?

V nájmu jste tehdy, pokud uzavřete takzvanou nájemní smlouvu s vlastníkem samotné nemovitosti. Vlastník vám dovolí nemovitost využívat, přičemž vy mu jakožto nájemce platíte nájemné (obvykle na měsíční bázi). Nájemník je chráněn občanským zákoníkem. Až do této chvíle by to mělo být jasné.

Co je to podnájem?

Podnájemník jste tehdy, jestliže smlouvu neuzavíráte s majitelem nemovitosti, nýbrž s nájemcem. Možná si říkáte, že to nemusí znamenat nic velkého, avšak opak je pravdou. Velký rozdíl už je jen v tom, že podnájemník není chráněn občanským zákoníkem. Nájemník má tedy větší právě než podnájemník. A může se samozřejmě i mnohem lépe chránit.

Jaké jsou tedy rozdíly mezi nájmem a podnájmem?

Nájem lze sjednat na libovolně dlouhou dobu, popřípadě na dobu neurčitou. Podnájem však může existovat jen po dobu nájmu. Se zánikem nájmu tedy logicky zaniká i podnájem. A vy s tím jakožto podnájemník vůbec nic neuděláte.

Vlastník nemůže nájem vypovědět bez uvedení důvodu. Nemusí samozřejmě dojít k prodloužení smlouvy, ale to není to samé jako její vypovězení. Nájemní smlouva (a vystěhování nájemníka) může být rozvázána ze dne na den jen tehdy, pokud onen nájemník poruší závažným způsobem onu nájemní smlouvu. Takovým důvodem může být například neplacení nájemného po dobu tří měsíců. Dalším závažným způsobem je vážné poškození nemovitosti. Jiné je to u podnájmu, ten se totiž dá vypovědět i bez udání důvodu.

V případě nájmu také nelze zakázat třeba chov domácích mazlíčků, potažmo kouření v bytě. Lze požadovat vyšší kauci, ale nemůže to být výslovně zakázáno. V případě podnájmu vám to však majitel může výslovně zakázat. A vy s tím opět nezmůžete vůbec nic.

Toto jsou jen některé rozdíly mezi nájmem a podnájmem. Doufáme, že vám tento článek pomůže, abyste se případně nenechali nachytat. Důležité je zapamatovat si, že nájem není totiž co podnájem. Pokud si zapamatujete jenom to, tak rozdíly mezi nimi si už kdykoliv dokážete vyhledat.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *