Načítání

Zadejte hledaný text

Předsíň a kancelář

Korkové podlahy: co jsou zač a proč bychom jim měli dát šanci?

V dnešním článku se podíváme na korkové podlahy, které se vyrábí z téhož materiálu jako špunty od vinných lahví. Korek má celou řadu vynikajících a velmi užitečných vlastností. Můžeme zmínit například jeho izolační a akustické schopnosti, popřípadě jeho vysokou odolnost a tvarovou stálost. Korkové podlahy zkrátka vydrží. Navíc jsou chemicky neutrální a nepřitahují prach. Pokud tedy doma máte astmatika nebo alergika, korkové podlahy jsou volbou číslo jedna.

Co je to korek?

Rozepisujeme se o přednostech tohoto materiálu, ale někteří se možná ptáte, co je ten korek vlastně zač a kde se tady vzal? Jedná se o kůru, která se získává z dubu korkového. U nás se s tímto stromem setkáte jen stěží. Když si však uděláte výlet do Španělska, Portugalska nebo jižní Itálie, tak uvidíte doslova celé aleje. Dub korkový má naprosto jedinečné regenerační schopnosti, což znamená, že ho s naprostým klidem můžete zbavit veškeré kůry. Postupem času totiž dojde k její obnově. Tím pádem se tyto stromy nemusí kácet kvůli výrobě podlah a vinných špuntů.

Cena, instalace a pár slov na závěr

Zní vám to všechno až moc dobře? A říkáte si, že cena korkové podlahy bude nejspíš tak závratná, že si ji bude moci dovolit jen málokdo? V tom případě vás vyvedeme z omylu, jelikož tyto podlahy nejsou o nic dražší než varianty ze dřeva nebo vinylu. Také jejich instalace a pokládka se nijak zásadně neliší od toho, jak se pokládají například plovoucí podlahy z laminátu. Můžeme říci, že plovoucí korkové podlahy se pokládají zámkovým systémem, který se dělí na nasouvací a narážecí. Znovu se budeme opakovat, ale pokud doma máte alergika, případně jím jste vy sami, pak jsou pro vás korkové podlahy naprosto ideální a jasnou volbou.