Načítání

Zadejte hledaný text

Ostatní

Jaká cesta čeká dřevo předtím, než se z něj stane kus nábytku?

Existují lidé, kterým velmi často spadne brada, jakmile zjistí, kolik stojí jimi vysněný kus nábytku. Diví se, jak je možné, že něco, co je vyrobeno ze dřeva, tak v mnoha případech přesahuje částku x desítek tisíc korun. Ojediněle se objevují také názory a spekulace, že vyrobit něco ze dřeva není nic složitého a že to zvládne každý. Opak je však pravdou.

Nám se naskytla možnost podívat se na to, čím vším si musí dřevo projít, než se z něj stane plnohodnotný kus nábytku. Přijali jsme pozvání jednoho stolaře z Moravskoslezského kraje, který je téměř na vše sám a CNC stroj v jeho dílně opravdu nenajdete. Nešlo tedy o návštěvu žádné velké firmy, kde je většina výroby automatizovaná a vše šlape jako švýcarské hodinky.

Měření, nákres a modelování

Samozřejmě se nebudeme blíže zabývat tím, že nejprve musí vyrůst strom, který se následně pokácí a z kulatiny se nařežou fošny a desky nejrůznějších délek, šířek a tlouštěk. Avšak ještě předtím, než se truhlář pustí do procesu výroby, tak by si měl dobře ujasnit, jak ten výsledný produkt bude vlastně vypadat. Nejhorším možným scénářem je, když začne něco tvořit se slovy: „Však ono už to nějak dopadne.“ Nákres a 3D model navíc neslouží pouze stolaři, ale jde o přidanou hodnotu, kterou ocení i samotný zákazník.

Sušení dřeva

Dřevo by se dalo přirovnat k houbě, která do sebe natahuje všudypřítomnou vlhkost. Tím pádem se musí usušit, než se s ním bude nadále pracovat. A k tomu nám slouží zařízení, kterému se říká sušárna. Těch existuje celá řada, máme například horkovzdušné nebo kondenzační sušárny. Jejich velkou nevýhodou je pořizovací cena a energetická náročnost. Výhodou oproti přirozenému sušení je naopak rychlost a účinnost.

Celá řada dalších procesů

Poté, co je dřevo dostatečně suché, tak se může přejít k dalším úkonům. Řeč je samozřejmě o řezání, broušení, frézování, hoblování nebo vrtání. Vyjmenovali jsme pouze malou část všech nutných úkonů a činností.  Nicméně i tak je nad slunce jasné, že truhlář si musí dát tu práci a s každým kouskem dřeva si doslova a do písmene vyhrát.

Lepení dřeva

Dřevo se lepí proto, aby se odstranilo jeho vnitřní pnutí a aby bylo minimalizováno riziko průhybu desky.  Slepené desce se říká spárovka. Při její výrobě se pracuje s menšími kousky dřeva a s dřevěnými lamelami, které pohromadě drží polyuretanové nebo disperzní lepidlo.

Všechny tyto dílčí procesy zaberou spoustu hodin. Každý kousek dřeva projde nespočetněkrát truhlářovýma rukama, což je důvodem, proč dřevěný nábytek stojí tolik, kolik stojí.

Předchozí článek
Další článek