Načítání

Zadejte hledaný text

Ostatní

Jak zatočit s roztoči?

Hned na začátku je třeba zmínit, že boj s roztoči nikdy nekončí. Není vůbec jednoduché se s těmito parazity rvát a výsledek je mnohdy nejistý. Roztoči se řadí mezi pavoukovce, ale na rozdíl od svých „příbuzných“ se tito nezvaní hosté živí drobnými kousky kůže, plísněmi a kvasinkami.

Zabydlují se v postelích a lůžkovinách, čalouněném nábytku, kobercích, ale také v plyšových hračkách. Vzhledem k jejich velikosti je nelze vidět pouhým okem, nicméně alergici velmi často a velmi dobře poznají, když jim tyto potvory dělají společnost. To je způsobeno především tím, že jedním z bohatých zdrojů alergenu je obyčejný prach, který obsahuje právě výměšky roztočů.

Sucho a nižší teploty na roztoče platí

Tito škůdci milují vlhkost mezi 60 % – 80 % a teplotu okolo 25 °C. V těchto podmínkách si doslova lebedí a jejich počet každým dnem rapidně narůstá. Vadí jim naopak suchá a studená místa, už při vlhkosti pod 50 % umírají. Proto se během celého roku snažte, abyste jim život s vámi co nejvíce znepříjemnili. V zimě netopte více, než je potřeba, pravidelně a dostatečně větrejte a vyprané prádlo sušte venku a nikoliv vevnitř.

Zvláštní péči věnujte posteli a lůžkovinám.

Matrace otáčejte a pravidelně větrejte, abyste z nich dostali onu nežádoucí vlhkost. Minimálně 4x do roka vyperte samotné lůžkoviny, doporučuje se teplota od 60 °C výše. Povlaky na polštáře a peřiny měňte tak často, jak jen to bude možné. Znovu připomínáme, že nesmíte zapomenout ani na pravidelné větrání.

V dnešní době už si můžete zakoupit také povlaky, které zabraňují propouštění roztočů. Jejich složení rovněž zabraňuje pronikání miniaturních kousíčků kůže do samotných lůžkovin a díky tomu jsou tito parazité prakticky bez šance.

Když se budete o matrace a lůžkoviny tímto způsobem starat, tak se můžete těšit na odměnu v podobě pohodlnějšího a zdravějšího spánku.

Upřete svou pozornost na plyšové hračky

Pokud má vaše dítko oblíbeného plyšového kamaráda, bez něhož si neumí představit každodenní usínání, tak nyní zbystřete. Plyšáci vypadají na první pohled roztomile, ale mohou být parazity a škůdci doslova napěchovaní. Z toho důvodu jim jednou týdně dopřejte šestihodinový pobyt ve vašem mrazáku. Roztoči zimu nesnášejí a při velmi nízkých teplotách umírají.

Nezapomínejte ani na koberce.

I v nich se tito škůdci usazují ve velkém, a pokud se s nimi chcete pustit do roztržky a vyhrát, rozhodně dejte přednost kobercům s krátkým chlupem. Na ty totiž postačí kvalitní a dostatečně výkonný vysavač. Takový, který má celou řadu filtrů a nevyfukuje všechen prach a nečistoty zpět do vzduchu.

Sami vidíte, že se tito paraziti dají porazit, ačkoliv to není vůbec snadné. Je potřeba myslet na spoustu věcí a udělat vše pro to, aby se vám roztoči v domácnosti nepřemnožili. Raději podnikněte řadu preventivních opatření. Ušetříte si tím spoustu starostí a problémů, a je to rozhodně lepší, než s těmito škůdci bojovat v době, když už může být pozdě.