Načítání

Zadejte hledaný text

Ostatní

5 tipů proč si zvolit masivní nábytek

V předchozím článku jsme si ukázali proč si zvolit laminátový nábytek. Ale jak to tak na bývá, ani zde to není tak jednoznačné, že by měla být jen jedna varianta správná a druhá automaticky horší. Hodně lidí by se přelo o tom, že masívní nábytek je bezkonkurenčně lepší a laminát je jen levná náhražka. Proč si to mnoho lidi myslí si povíme v tomto článku.

1 Dlouhá životnost

Asi každý zná někoho, kdo buďto má ještě nějaký nábytek po svých předcích, nebo zrenovoval starý masivní nábytek, který se buďto blíží, nebo přesáhl 100 let. Ano masivní nábytek při údržbě vydrží až stovky let. 

2 Věrné odstíny dřevitých barev

Z logiky věci už vychází, že masivní nábytek musí působit věrněji než napodobenina z laminátu. Podobně, jako u laminátu si můžete vybrat mnoha odstínů barev. Základem je vybrat si dřevinu. Potom co si vyberete, jestli chcete smrkové dřevo, borovici, buk, dub, olši, či další, tak si vezmete buďto bezbarvý olej, nebo mořidlo a zbarvíte si dřevo do požadovaného odstínu. 

Barva je tedy oproti laminátovým dekórům mnohem věrnější, ale na je potřeba namíchat si vhodnou barvu mořidla a pravidelně dřevo natírat. Pokud se o dřevo budete starat, tak výsledek stojí zato a bude vás svou dřevitou krásou bavit celá léta. 

3 Průhledné kvalitativní odlišení materiálů

U laminátu se jen velmi těžko dá na první pohled poznat v jaké kvalitě je vytvořený – s jakou hustotou dřeva, jaké množství lepidla je využité a s tím související vlastnosti jako odolnost vůči tlaku a vodě. 

Oproti tomu u masivního dřeva je naprosto jasné, jaké vlastnosti bude mít. Pokud chceme levný masivní nábytek, tak bývá ze smrku, nebo borovice. Borovice je odolnější vůči vlhku, proto se po natření využívá pro postele, nebo interiérové dveře. Smrk se oproti tomu používá na interní části sedacích souprav, kuchyňských linek, ale také pro masivní židle a levné skříně. Pro dražší a kvalitnější nábytek se používá buk a dub. Tyto dva typy jsou mnohem pevnější a odolnější, ale na ceně se to pozná.

4 Větší tlakovoou odolnost 

Nábytek ze dřeva unese mnohem více, než nábytek z laminátu. Ve většině případů to není problém. Ale pokud hledáte nábytek do dílny, tak tam je nosnost naprosto zásadní a určitě nedoporučujeme laminátový nábytek. To je taky důvod, proč do sedacích souprav jako výztuhu výrobci využívají masivní dřevo. Občas se využívá masiv jako nosný prvek a na něj se upíná laminátová deska, čímž se kombinuje pevnost a nízká cena nábytku.

5 Odolnost vůči vlhkému prostředí

Tento bod je trochu sporný. Dřevo celkově není odolné vůči vodě, ale například vhodně ošetřena borovice, nebo dub má mnohem lepší odolnost vůči vodě, než laminát. Ten se ve vlhkém prostředí vlní a bobtná. U dřeva je důležité řádně jej naolejovat a hlídat, aby nebylo napadené hmyzem, nebo dřevokaznou houbou. 

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *