Načítání

Zadejte hledaný text

Obývací pokoj

Lamino – materiál budoucnosti

Laminát je stále populárnější. Snadno se udržuje a neloupe se. Jednoduše jej setřete suchým nebo mírně navlhčeným hadříkem. Obývací stěna z masivu vše vydrží a její povrch nemění barvu. Ochranná vrstva proti UV záření pak zajistí, že jednotlivé kousky nemění barvu.

Většina z nás zná laminát hlavně díky velkému rozšíření plovoucích podlah. Ty se i po nástupu vinylových podlah stále těší velké oblíbenosti. Důvodů je samozřejmě mnoho. Mezi nejdůležitější patří jejich odolnost vůči vodě a hlavně nekonečné možnosti designu za minimální ceny.

Kde ho v domácnosti najdeme

Laminát je tak hojně využitý, že jen málokdo z nás nemá žádnou část nábytku, nebo podlahy doma. Nejčastěji ho stále najdeme na podlahách domů a bytů. Od toho se s nástupem vinylu postupně odchází. To však rozhodně neznamená, že jeho využití klesá. Naopak se mnohem více využívá pro kuchyňské linky a kuchyňské desky. Ty pomalu vytlačují tradiční řešení v podobě kachliček do kuchyně. Z logiky věci vyplývá, že když se již využívá pro skříňky kuchyňských linek, tak celkově bývá využitý pro nábytek. V současnosti již laminát silně konkuruje masivnímu nábytku. V interiéru se navíc často setkáme i s laminátovými dveřmi.

Plovoucí podlaha a její budoucnost

U nás se nejvíce rozvinuly laminátové podlahy koncem minulého století. Tehdy však jejich konkurentem nebyl vinyl, ale parkety a linoleum. Hlavní výhodou oproti parketám je obrovská úspora času při pokládání z důvodu velkých plátů přesně do sebe zapadajících a jednoduchosti řezání jednotlivých kusů. Odolnost vůči vodě je taktéž mnohem větší. Na rozdíl od dřevěných podlah totiž voda přes zámky neprojde do dřevěné části, která by se mohla vlhkostí degradovat.

U linolea podobně jako u vinylu je situace jiná. Tyto materiály naopak vodu snáší lépe a manipulace je snazší. Odlišná je zejména cena, izolace a odolnost vůči deformaci. Lino je v těchto oblastech na tom nejhůře. Velmi snadno se poškodí ať už protržením, tak srolováním. Snadno se pokládá a pořizovací náklady jsou minimální. Vinyl oproti tomu má mnohem větší odolnost, ale jeho cena je suverénně největší.

Laminátová podlaha je svou strukturou a vlastnostmi ideálním mixem mezi těmito možnostmi. Relativně snadno se pokládá, není drahá, má vysokou odolnost vůči vodě, poškrábání, či jiné deformaci.

Využití laminátu v nábytkářství

Využití laminátu a MDF desek je dnes již nezbytností ve výrobě nábytku. K výrobě totiž stačí piliny, lepidlo a pod tlakem vytvoření takové MDF, nebo laminátové tabule. Ta se nařeže na potřebné rozměry desky, potáhne dýhou s požadovaným dekórem a deska je na světě. Díky tomuto jednoduchému procesu je nábytek z lamina levný, přitom pevný a designový.

Nejčastěji se využívají méně kvalitní MDF desky, ale pro cenově dražší kousky se využívá i lamino. Nejčastěji se proto využívá pro namáhané kusy nábytku jako jsou kuchyňské linky, pohovky a postele. Pokud hledáte opravdu kvalitní nábytek a nechcete jej mít vyrobený z masívu, potom je lamino jasná volba!

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *