Načítání

Zadejte hledaný text

Obývací pokoj

Jak zútulnit obývací pokoj?

V obývacím pokoji trávíme velkou část svého života, a právě proto je tak důležité, abychom se v něm cítili dobře a příjemně. Rozhodně by neměl připomínat skladiště, kde jsou odkládány všechny nepotřebné věci.

Asi neexistuje jediný správný návod, jak tuto místnost zútulnit. Každý člověk je jiný, má odlišené preference, upřednostňuje jiné barvy, jiný nábytek a jiné bytové doplňky. Také jednotlivé obývací pokoje se od sebe liší svou velikostí a tvarem. Z těchto důvodů je prakticky nemožné, aby existoval jeden správný a univerzální postup, jak si tuto společenskou místnost zútulnit. I přesto jsme dali dohromady několik tipů, které vám snad pomohou k tomu, aby z vašeho obývacího pokoje bylo o něco hezčí a příjemnější místo.

Naše první rada je určená lidem, kteří si svůj obývák pletou se skladištěm. Zbavte se všem přebytečných věcí! Ať jsou to kusy nábytku nebo bytové doplňky. To je první a zároveň ten nejdůležitější krok. Pokud se vás tento krok netýká, nebo ho máte zdárně za sebou, tak rozhodně věnujte pozornost i následujícím řádkům.

Barva na stěnách a výběr nábytku

Jak už jsme se zmínili v úvodu článku, neexistuje jeden správný návod a originální postup. Vše záleží na vás a na tom, co se líbí právě vám. Ale i přesto si myslíme, že byste se měli vyhnout křiklavým barvám. Jestli milujete červenou a chcete, aby na stěnách obývacího pokoje byla právě ona, tak upřednostněte tmavší odstín. Ten nebije tak moc do očí a zároveň ho můžete kombinovat se světlým i tmavým nábytkem. Totéž platí i pro bytové doplňky.

Za nás rozhodně vedou neutrální barvy, mezi které můžeme zařadit například bílou nebo šedou. Ty se hodí prakticky kamkoliv a k čemukoliv. Jejich neoddiskutovatelnou výhodou je také to, že působí příjemně a nikoliv agresivně.

Vždy si však dejte pozor na to, podle čeho se vlastně rozhodujete. Zvažujete kompletní přestavbu obývacího pokoje, jež zahrnuje zakoupení nového nábytku a nových bytových doplňků? Pokud ano, tak jsou vaše možnost téměř nekonečné. Nicméně v případě, že si chcete ponechat svůj původní nábytek, tak si dobře rozmyslete, jakou barvou svůj obývák nakonec vymalujete. 

Osvětlení obývacího pokoje

Výběr osvětlení rozhodně nepodceňujte a vždy volte minimálně dva druhy. Tím prvním může být například centrální osvětlení neboli lustr, který by měl být umístěn ve středu místnosti. Lustr nám zajišťuje vyšší intenzitu svícení, která je super při společenském setkání, avšak není zcela vhodná při sledování televize. Ne vždy je zapotřebí svítit všemi světly, a právě proto se v obývacím pokoji využívá více druhů osvětlení. Nástěnná svítidla, stojací lampy nebo LED pásky dokáží navodit odlišnou a velmi příjemnou atmosféru a nepůsobí tak rušivě.

Rostliny

Ty k obývacímu pokoji neodmyslitelně patří. Platí pro ně však totéž, co pro nábytek a bytové doplňky. Když je jich hodně, tak to nevypadá úplně hezky. Koneckonců se ne nadarmo říká, že méně je někdy více. Rostliny samozřejmě potřebují velký přísun slunečního světla, takže je dobré je umístit co nejblíže k oknu.  

Dále dbejte na to, aby mezi jednotlivými kusy nábytku byla dostatečně široká průchozí ulička. Nezapomeňte ani na konferenční stolek, protože tento kus nábytku je nedílnou součástí každého moderně zařízeného obýváku. A takto bychom mohli pokračovat téměř do nekonečna. Rad a tipů celá řada a nelze je všechny shrnout v jediném článku. Když se však budete řídit svým srdcem a vše si pořádně rozmyslíte, tak věříme, že si svůj obývací pokoj zamilujete.