Načítání

Zadejte hledaný text

Nezařazené

Jak vytvořit byt ve stylu provence

Pokud jste ve Francii nikdy nebyli, ale sníte o návštěvě této země, pak vás tento článek určitě inspiruje. Je o stylu bydlení, který je spojován s Provence – jsou to barvy, hřejivá a jemná pohoda, nádherná vůně francouzské levandule v kombinaci s průzračně modrým mořem. Jediné, co stojí před vámi – otevřený prostor, který je třeba vybavit nábytkem. Ale nebojte se – bude to hotové dřív, než se nadějete!

Volba barev provence stylu

Rozhodli jste se změnit styl domácnosti na provence? Určitě začněte s výběrem vhodných barev pro zdi a dekorace. Základem je využít levandulovou barvu typickou pro oblast Provence, případně podobné fialové a modré barvy. Do kombinace se hodí zejména bílá, smetanová, nebo barva slonovinové kosti. 

Při stylizaci nezapomeňte na původ tohoto stylu. Je to francouzský venkov, kde se vychází zejména z přírodních materiálů, relativní jednoduchosti, kde cílem je pocit klidu a romantiky. Proto do kombinace se hodí i barva surového dřeva. Pokud tedy máte dřevěný strop, tak dejte přiznané trámy, případně můžete designově zakomponovat i falešné trámy.  

Pokud chcete striktně celý dům zařídit ve stylu provence, tak si pořiďte i okenice. Ty společně s dveřmi a doplňky laďte do buďto fialové barvy, nebo pastelové modré, nebo zelené barvy. Cílem je nejen nábytek a dveře sladit v jemných barvách, ale přidat spoustu bytových doplňků v přírodní dřevěné barvě, ideálně živých květin a hlavně levandule. 

Čím je specifický provence nábytek

Jestli máte rádi laminát, tak na něj u provence okamžitě zapomeňte! Na laminátový nábytek u tototo stylu není prostor. Základním kamenem pro styl provence je masivní nábytek, dokonale opracovaný a vytvarovaný do typických zaoblených tvarů s kulatými madly. Existují i provence kusy nábytku s kování, které mají patinovaný povrch. Pro provence nábytek je typické, že je světlý a působí velmi vzdušně a prosvětleně.

“Základem je dokonale opracované masivní dřevo a zaoblené tvary. ”

Kuchyně ve stylu provence

Takřka každá hospodyňka by chtěla mít kuchyň ve stylu provence. Důvod je jasný, její romantický vzhled a vzdušnost působí blahodárně na naší psychiku. To má za následek to, že vařit v takové kuchyni je jedna radost. Základní pravidla pro vytvoření kuchyně tomto stylu jsou stejná, jako u jiných místností. Základem je masivní dřevo opracované do zaoblených tvarů. 

Nejde jen o kuchyňskou linku, ale pokud máte v kuchyni prostor, tak stejně slaďte i dřevěný jídelní stůl a židle. Na něj uložte dekorace ve stejném stylu – lněný ubrus a váza s levandulemi. Židle opět musí být s pletenými podsedáky a vysokými opěradly. Udělejte si v kuchyni prostor provence příborník, nebo komodu. Pocit z krásné kuchyně se tím ještě znásobí. 

Opatrně s moderními spotřebiči. Vestavné spotřebiče určitě nejsou vhodné do tohoto stylu. Naopak, se pokuste hledat spotřebiče nenápadné ve starším, zaobleném stylu. Kávu si namísto v kávovaru vařte ideálně na sporáku v moka konvičce a varnou konvici buďto volte v designovém stylu provence, nebo ji taky nahraďte vařením vody na sporáku. Lednici i další spotřebiče držte v bílé barvě ať zbytečně nerezová barva nerozbíjí čistý design.

Provence koupelna snů

Zařídit koupelnu ve stylu provence je trochu oříšek, ale i to se dá zvládnout. Základem je velké umyvadlo posazené na dřevěné desce, nebo dřevěné skříňce. To už dneska není takový problém sehnat, protože tento styl umyvadel se v posledních letech hodně rozmohl. Druhou velkou dominantou koupelny je volně stojící vana na čtyřech nožkách stojící uprostřed místnosti, aby byl všem na odiv. 

Umyvadlo a vanu doplňte dekoracemi, jako levandulové mýdlo, pletené košíčky na kosmetiku, vonné svíčky a další. Na zdi by měly být kachličky v jemných barvách a okna by měly zakrývat závěsy s drobnými květy, nebo v barvách do fialova. Fialové by měly být i ručníky a osušky. I když může znít jako nelehký úkol sehnat tolik věcí v tomto jednotném stylu, tak nebojte. Styl je tak rozšířený, že není problém najít všechno i v různých variacích bez nutnosti nechat si něco na míru vytvářet.

Dekorace pro provence domácnost

Několik tipů jsme vám již v tomto článku na dekoraci dali. Zkusíme si to teď shrnout. Obecně platí, že vázy se sušenými levandulemi nikdy nic nezkazíte, naopak. Na dřevěné lavice, postele, či sedačky umístěte polštářky s květinovými vzory. Pokud máte možnost mít pravidelně živé květiny, tak je to nejlepší variantou výzdoby, ale velmi dobře je nahradí i sušené. Na strop dejte starožitný lustr – moderní osvětlení se většinou s provence stylem moc nemusí. Namísto žaluzií si pořiďte všude závěsy s jemným vzorem nebo jednobarevné v jemných barvách provence. 

Shrnutí

Provence je styl pocházející z francouzských vesniček, který je typický svými zaoblenými tvary a přírodními materiály. Typické jsou zejména tradiční příborníky, opráskané lavice a masivní jídelní židle. Pokud budete chtít kompletně zařídit dům v tomto stylu. tak vás čeká velká cesta, která vede k dokonalému domovu, kde se budete vždy rádi vracet.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *