Načítání

Zadejte hledaný text

Ložnice

4 tipy, které vám pomohou s výběrem nové matrace

Spánek je veledůležitou činností v našich životech. A to i přes fakt, že na první pohled vlastně vůbec nevypadá jako činnost. Spánek nám pomáhá s fyzickou i psychickou regenerací. Vyplavuje z nás stres a další nepěkné věci. Proto je tak důležité, aby spánek byl co nejkvalitnější. Kvalitní spánek vám samozřejmě umí zajistit kvalitní matrace. Kromě výběru správné matrace však musíte věnovat pozornost i ostatním věcem. Rozhodně to chce žít zdravě, pravidelně se hýbat, vyhýbat se stresu, a tak dále. V dnešním článku se však budeme věnovat právě tomu výběru matrace.

Tvrdost matrace

Leckde se můžete dočíst, že matrace by neměla být ani příliš měkká, ale ani příliš tvrdá. To je sice skvělá poučka, ale je poněkud nicneříkající. S výběrem vám nijak nepomůže. Musíme však zmínit, že prakticky neexistuje návod na to, jak vybrat ideálně tvrdou matraci. Rozhodujících faktorů je samozřejmě celá řada, například výška, váha nebo zdravotní stav. Lidé s vyšší tělesnou hmotností by měli sáhnout spíše po tvrdších matracích. Velmi důležitou roli však hrají také spací návyky. Když jste na něco zvyklí, tak se vám to zkrátka nechce měnit. To znamená, že když celý život spíte na tvrdších matracích a jste na ně zvyklí, tak asi nebudete chtít sáhnout po té nejměkčí matraci, jaká je na trhu k dostání. I lidem se stejnou výškou a hmotností tedy může vyhovovat něco jiného. V dnešní době už existují matrace, které jsou na jedné straně měkčí a na druhé tvrdší.

Cena matrace

Pokud vybíráte matraci, na které budete spát dennodenně, pak byste neměli sáhnout po nejlevnějším kousku, jenž je na trhu k dostání. Berte to tak, že matrace je investice. A investice může být dobrá i špatná. Dobrá investice vám vykouzlí úsměv na tváří. Ta špatná vás naopak dokáže pořádně potrápit. Neříkáme, že byste si měli pořídit tu nejdražší matraci. Avšak rozhodně se nedívejte pouze po těch nejlevnějších kouscích.

Počet zón

Čím více má matrace takzvaných zón, tím lépe se přizpůsobí vašemu tělu. Ty nejlacinější matrace mohou mít okolo trojice těchto zón. Dražší kousky mohou disponovat zhruba sedmi až devíti zónami. A ty nejdražší a nejluxusnější matrace jich mají klidně i sedmnáct. Při výběru nové matrace se tedy rozhodně dívejte i na toto.

Výplň matrace

Tomuto tématu bychom klidně mohli věnovat celý článek, možná, že se zde i v budoucnu objeví. V krátkosti by se ovšem dalo říci, že v současné době se lze setkat se třemi druhy výplně – pružiny, latex a pěna. Všechny tyto výplně mají jak své plusy, tak mínusy. Pružinové matrace se dokáží téměř dokonale přizpůsobit vašemu tělu. V dnešní době už jsou navíc samotné pružiny umístěny v textilních pouzdrech, takže nehrozí, že by matrace vylézaly. Jsou také vzdušnější než třeba pěnové matrace. Většinou je ovšem nutné počítat s tím, že aby pružinová matrace byla dostatečně kvalitní, tak si budete muset připlatit.

Pěnové matrace se zase dají kombinovat s jakýmkoliv roštem, a to včetně těch polohovatelných. Nevadí jim totiž prohnutí, jelikož se vždy dokáží vrátit do původního tvaru. Co se týče pěnových matrací, tak se můžeme setkat například s línou pěnou, s BIO pěnou, popřípadě s PUR pěnou. Všechny tyto materiály mají trochu jiné vlastnosti. Jejich nevýhodou je zejména to, že jsou méně vzdušné než pružinové matrace.

Latexové matrace jsou opravdu, ale opravdu měkké. Jsou mimořádně pohodlné, ale na druhou stranu se dokáží velmi rychle proležet. Toto proležení je však pouze dočasné, jelikož matrace se poměrně rychle dokáže navrátit do původního stavu. Každopádně nejsou úplně vhodné pro každodenní přespání. Kdekomu by navíc nemuselo vyhovovat to, že jsou tak měkké.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *