Načítání

Zadejte hledaný text

Kuchyň a jídelna

Kuchyňský robot: čím se řídit při jeho koupi?

Slovo robot bylo poprvé použito již v roce 1921, konkrétně se toto slovo poprvé objevilo v divadelní hře R.U.R., kterou napsal Karel Čapek. Dnešní roboti se od těch Čapkových výrazně liší. Tito šikovní pomocnicí dokáží prakticky cokoliv. Existují roboti, kteří montují celé automobily. Existují roboti, kteří provádí složité chirurgické zákroky. A pak tady máme kuchyňské roboty, o nichž bude řeč v dnešním článku.

Tyto kuchyňské přístroje toho umí opravdu hodně. Základem bývá příprava těsta. Některé modely však dokáží připravovat také například těstoviny, popřípadě jsou opatřeny mlýnkem na maso. Čím více funkcí robot má, tím je jeho cena většinou vyšší. Cena těch nejvymazlenějších a nejluxusnějších modelů se může pohybovat i v řádech desítek tisíc korun. Tyto mašiny jsou však většinou k vidění v restauračních kuchyních. Běžní smrtelníci obvykle sáhnou po levnější variantě.

Jakým vlastnostem tedy věnovat pozornost?

O počtu funkcí už byla řeč. Stejně tak byla řeč o pořizovací ceně, která velice často bývá alfou i omegou. Velmi důležitý je však také příkon robota. Čím vyšší příkon je, tím více by toho robot měl zvládnout. Neplatí ovšem to, že největší příkon mají ty nejdražší mašiny. Odvíjí se to model od modelu. Ten nejdražší kuchyňský robot může mít příkon okolo 300 W. A stejně tak může mít některý z levnějších kousků příkon 1000 W.

Dalším veledůležitým faktorem je počet rychlostí. Pro uhnětení těsta budete potřebovat jinou rychlost než třeba pro vyšlehání bílkového sněhu. Samozřejmě, že budete potřebovat i jinou metličku (nástavec). Dnešní modely už nenabízejí pouze dvě polohy – zapnuto a vypnuto. Ale počet rychlostí určitě neberte na lehkou váhu.

Materiál a barva

Dražší modely mají většinou celokovové tělo. U těch levnějších bylo nutné použít plast. Kov je o něco odolnější, ale v tomto případě to asi není to úplně nejdůležitější. Když by vám totiž robot spadl z linky na zem, tak by patrně došlo k nějakému poškození v obou případech. Kromě samotného těla robota by vás však měl zajímat také materiál příslušenství.

Barva by měla být až na posledním místě, avšak opak je pravdou. Barva robota zkrátka musí být v souladu s barvou kuchyně. Přes to zkrátka a jednoduše nejede vlak. V některých případech je právě barva tím nejdůležitějším faktorem.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *