Načítání

Zadejte hledaný text

Kuchyň a jídelna

Kuchyň s ostrůvkem: fenomén posledních let

Není to tak dlouho, co jsme kuchyně s ostrůvkem znali pouze ze zahraničních filmů. A není tomu ani tak dávno, kdy právě kuchyň s ostrůvkem byla snem nejedné hospodyňky. Díky globalizaci a nastoleným trendům se tyto sny staly skutečností a dnes jsou ostrůvky součástí mnoha českých domácností.

Výhody a nevýhody ostrůvku

Asi se nemusíme příliš rozepisovat o tom, že díky ostrůvku získáte další pracovní plochu a více úložného prostoru. Nemusíte tak bojovat například s tím, kam budete schovávat nově zakoupenou sadu hrnců a mnohdy nepotřebujete ani jídelní stůl. To všechno zní skvěle, nicméně i tato specifická kuchyň má své mouchy.

Na jednu stranu získáte dodatečnou pracovní plochu a další úložný prostor, avšak samotný ostrůvek zabírá značnou část podlahové plochy. Z toho vyplývá, že v menších bytech a v místnostech o pár metrech čtverečních bude spíše na obtíž.

Složité si to umíme udělat i my sami

Komplikace by mohla nastat v případě, kdybyste se snažili o to, aby součástí ostrůvku byla například varná deska, myčka nebo dřez. Vyrojí se celá řada problémů a vy si budete lámat hlavu s tím, jakým způsobem napojíte plyn, elektřinu a odpady. Ať už budete přemýšlet sebevíc, tak nakonec stejně přijdete na to, že musíte rozbít podlahu. A v takovém případě stojí za zvážení, jestli raději neslevit ze svých požadavků. Můžete si tak ušetřit velké množství starostí a spoustu vrásek.

Závěrečné shrnutí

Vše má své výhody i nevýhody. Přímé kuchyně třeba zabírají nejmenší množství místa, ale zároveň se během vaření často naběháte více, než je „zdrávo“. Kuchyňské linky do L a do U zase vaření značně usnadňují, jelikož máte většinu věcí hned po ruce. Platí pro ně ale prakticky totéž, co pro kuchyně s ostrůvkem, a sice to, že zabírají velkou část podlahové plochy. Samozřejmě, že lidé mají reálnou představu o tom, jak by jejich vysněná kuchyň měla vypadat. Často se však musí podřídit aktuální situaci a přistupovat k jejímu výběru s pokorou a rozmyslem.