Načítání

Zadejte hledaný text

Kuchyň a jídelna

Čistá lednice = půl zdraví. Její úklid tedy rozhodně neberte na lehkou váhu!

Lednice je bezesporu jedním z nejlepších vynálezů. Ačkoliv byly v minulosti plné freonů, u kterých bylo zjištěno, že jsou mimořádně nebezpečné nejen pro jedince, ale i pro samotnou planetu. Od roku 1994 je u nás zakázán dovoz výrobků, které obsahují právě freony. I přes tuto nešťastnou minulost však ledničky používáme všichni dodnes. Aby ne, vždyť právě díky lednici nám potraviny vydrží déle čerstvé. My se v dnešním článku zaměříme na úklid ledničky. Ten je totiž mimořádně důležitý.

Čistá lednice vás dokáže ochránit před zdravotními komplikacemi. Nevyčištěná a zaneřáděná lednička je může naopak způsobit. Díky moderním technologiím se bakterie v chladničce nedokáží šířit takovým způsobem a takovou rychlostí, jako to mu bylo dříve. Stále však platí, že čistota je mimořádně důležitá. Určitě byste měli dělat vše pro to, aby vaše lednice nepřipomínala Petriho misku, která je plná mikrobů a bakterií.

Nečekejte na zápach a viditelný nepořádek!

Alespoň jednou za měsíc byste lednici a potraviny v ní měli důkladně zkontrolovat. Jak vnitřní, tak i vnější prostory ledničky byste samozřejmě měli umýt. Zasáhnout musíte také ve chvíli, kdy se vám v chladničce například něco rozlije. Jak už bylo zmíněno na přechozích řádcích, nečekejte na viditelný nepořádek. A pokud tento viditelný nepořádek nastane, například z důvodu vylití nějaké tekutiny, tak se jej co nejrychleji zbavte.

Odmrazování lednice

Opět se zmíníme o moderních technologiích, současné lednice už se totiž do jisté míry umí odrazovat i samy. I přes tuto skutečnost jim však občas musíte pomoci. Udává se, že odmrazení byste měli provést minimálně dvakrát za rok. Určitě nebude na škodu, pokud k tomu dojde i vícekrát. Nahromaděná námraza (led) může zvyšovat spotřebu lednice, zároveň může snížit její životnost. Na to si tedy dejte dobrý pozor!

Čím lednici vlastně čistit?

Kromě toho, co již bylo zmíněno na přechozích řádcích dnešního článku, byste ledničku měli uklidit a umýt před každým velkým nákupem. K velkému nákupu typicky dochází před rodinnou oslavou, popřípadě před významnými svátky. K samotnému umytí může posloužit třeba teplá voda se saponátem. Dá se sáhnout i po variantě teplé vody s jedlou sodou. Co se týče zaschlých skvrn, tak k jejich odstranění lze použít například zubní pastu. Samozřejmě, že byste měli důkladně umýt a očistit všechny šuplíky, rohy a záhyby. Zkrátka by nic nemělo být opomenuto.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *