Načítání

Zadejte hledaný text

Koupelna

Plíseň v koupelně: nepřítel, se kterým se nechcete potýkat

Plíseň je opravdu, ale opravdu nepříjemná. A je úplně jedno, jestli se nachází v koupelně nebo v nějaké jiné místnosti. Tato nepříjemnost vám dokáže přidělat opravdu hodně starostí. My se v dnešním článku blíže zaměříme právě na plíseň v koupelně (a na boj s ní), protože právě v koupelně jsou nejčastěji ty nejideálnější podmínky pro její vznik.

Co může za vznik plísní?

Typicky je to vysoká vlhkost, která v koupelnách není nijak neobvyklá. Řada lidí a domácností zažívá doslova peklo v zimních měsících, kdy i venkovní podmínky napomáhají nárůstu vlhkosti. Abyste totiž vlhkost (nejen) v koupelně snížili, tak je zapotřebí pravidelné větrání. Tedy něco, co v zimě může představovat veliký problém. Při -10 °C asi na celodenní větrání můžete zapomenout. Ono větrat samozřejmě musíte i v zimě, ale není to stejné jako v letních měsících, kdy okna mohou být otevřena prakticky nonstop.

Jaký vliv může mít plíseň na naše zdraví?

To, že plesnivé stěny vypadají mnohdy až hrozivě, je ten nejmenší problém. Ve výsledku nepředstavuje zas až tak velký problém ani zápach, který je pro plíseň typický. Tím největším problémem jsou takzvané výtrusy, které se dostávají do ovzduší. Tyto výtrusy mohou mít za následek vznik nejrůznějších alergií, či dokonce astma. Zkrátka a dobře se jedná o zdravotní komplikace, o které nikdo z nás rozhodně nestojí.

Jak s plísní bojovat?

Na začátku stojí za vyzkoušení přípravky proti plísním. Jedna česká společnosti vyrábí přípravky, které všichni dobře známe. Už několikrát zde samozřejmě bylo zmíněno větrání. To je ta nejlepší možná prevence. Stejně tak je potřeba často a důkladně uklízet. A to včetně takových míst, jako jsou například spáry mezi kachličkami.

Také opětovné vymalování plesnivé stěny může být řešení. Toto zamalování byste však měli realizovat až po použití přípravku proti plísním. Pracnější je seškrábání staré malby. Toto řešení je sice pracnější, ale ve výsledku je patrně vhodnější a efektivnější. Tím vůbec nejnáročnějším řešením je celková rekonstrukce. K té musí dojít, pokud máte plesnivé samotné jádro.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *